Sırbistan’ın yeni cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic

1- Sık sık tuvalete gitmek
Diyabetin en yaygın rastlanan belirtilerinden biri de sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek. Vücudunuz kanınızda yer alan fazlalık şekerden kurtulmaya çalışıyor. Böbrekleriniz aşırı çalıştığından vücut şekeri idrar yoluyla atmaya çalışıyor.2- Bulanık görmeYüksek kan şekeri, göz merceğinizin şişmesine ve sonucunda bulanık görmenize neden olur. Diyabet, gözyaşı üretimini sağlayan sinirleri de etkilediğinden gözleriniz sürekli kuru olabiliyor.3- Kolayca enfeksiyon kapmak ve zor iyileşmekVücudunuz, şeker seviyesini dengelemekle uğraşırken yaraların iyileşmesine harcayacak enerjisi kalmıyor. Sinir sisteminiz zayıflıyor ve daha kolay hasta olup daha geç iyileşiyorsunuz.4- Aşırı acıkmaDiyabetin ilk evresinde hastalar inanılmaz acıkıyorlar. Kandaki glükoz hücrelere ulaşmadığından enerji üretilemiyor ve sürekli aç hissediliyor.

5- Sürekli susama
Sürekli ve nedensiz bir şekilde susuyorsanız diyabet hastası olabilirsiniz. Kanınızda yüksek seviyede yer alan şekeri filtrelemek için böbreğiniz sürekli çalışıyor ve daha fazla sıvıya ihtiyaç duyuyor.
6- Nedensiz kilo kaybıVücuttan aşırı sıvı atıldığında da zayıflıyorsunuz. Bu da diyabetin bir belirtisi.

7- Sürekli yorgun hissetme
Kan şekeri seviyeniz dengesiz olduğundan sürekli yorgun hissedersiniz.
8- El ve ayakta karıncalanmaEliniz ve ayağınız sürekli karıncalanıyorsa diyabet hastası olabilirsiniz. Yüksek tansiyon, ellere ve ayaklara sinyal yollanmasında yardımcı olan sinirlere zarar veriyor olabilir.9- Nefesiniz kötü kokuyorsaDiyabet, istenmeyen ağız kokusuna neden olabiliyor. Kötü koku diyabet belirtisi olabilir.